ACPL-C799T-500E OverviewThere is a package 8-SOIC (0.268, 6.81mm Width) available.In the Tape & Reel (TR) package, this data acquisition unit is available.Maintaining a -40°C~125°C TA working temperature ensures normal operation.This outstanding Sigma-Delta Modulator gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Surface Mount, you will save more space.You may have to redo the circuit if your meter does not show 3V~5.5V for the supply voltage.Complex tasks are efficiently performed by this unit because it has 1 channels.
ACPL-C799T-500E FeaturesSurface Mount acquisition unit
1 channels process
ACPL-C799T-500E ApplicationsThere are a lot of Broadcom Limited
ACPL-C799T-500E ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.268, 6.81mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Sigma-Delta Modulator |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |