MAX186CEPP+ OverviewADCs/DACs is included in package 20-DIP (0.300, 7.62mm).A Tube package is available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at -40°C~85°C for normal operation.This outstanding Data Acquisition System (DAS), ADC can help you recover what you paid.If you want to save space, mount this part through Through Hole.ADCs/DACs is best to redo the circuADCs/DACs if your meter does not read ±5V in regard to the supply voltage as this unADCs/DACs is designed.In total, there were 20 terminations.High performance is available here with 1 functions.Using 8 channels, this unit can efficiently perform complex tasks.Find similar parts by searching "MAX186".There is a standard voltage that should be applied to this data acquisition unit of 5V.The number of pins is 20.Depending on your requirements, this might be used as a high resolution 12-bit data acquisition device.Pins 20 are included in the unit.Many cases of use can be made feasible with the Through Hole technique.In this case, 5V can be used to supply the device.A total of 8 analog IN channels are implemented to accommodate high-level analog source acquisition.There are 1 A/D converters built into this part.Be aware of the supply voltage when it climbs up towards the level of 2.5mA.
MAX186CEPP+ FeaturesThrough Hole acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
5V unit
MAX186CEPP+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX186CEPP+ ADCs/DACs applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 889mW |
| Voltage - Supply | ±5V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | MAX186 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI, Serial |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Current-Max | 2.5mA |
| Supply Type | Dual |
| Data Interface | MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ |
| Sampling Rate | 133 ksps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 133k |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 133 ksps |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 7.62mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |