AD7142ACPZ-1REEL OverviewThe package 32-VFQFN Exposed Pad, CSP contains this item.ADCs/DACs is available in package Tape & Reel (TR).ADCs/DACs is advised to set the working temperature to -40°C~85°C so that normal operation can be maintained.This outstanding Capacitance-to-Digital Converter allows you to get what you paid.Using Surface Mount will save you more space.Your meter should read 2.6V~3.6V for the supply voltage if it doesn't, you should redo the circuit.In total, there have been 32 terminations.Here, 1 functions are used to access high performance for any application.14 channels enable this unit to efficiently perform complicated tasks.If you want parts with similar specs, try searching "AD7142".There are 32 pins on it.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters consist of 32 pins.3.3V is a valid supply option for this device.The device can be powered by at least 2.6V.
AD7142ACPZ-1REEL FeaturesSurface Mount acquisition unit
14 channels process
3.3V unit
AD7142ACPZ-1REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7142ACPZ-1REEL ADCs/DACs applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Capacitance-to-Digital Converter |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.6V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7142 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.6V |
| Number of Channels | 14 |
| Interface | SPI |
| Power Dissipation | 3.6mW |
| Min Input Voltage | 100mV |
| Max Input Voltage | 3.6V |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 250k |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |