TW2868-LA2-CR OverviewPackage 128-LQFP contains the embedded encoder.In order to keep the encoder safe, it is recommended that you pack it in a Tube case.Surface Mount-axis is mounted on this motor encoder.As a type, it falls under the Decoder category.The encoder connected in NTSC, PAL is suitable for this connector.TW2868 family is used to construct the motor encoder.A 128 termination is available on the optical encoder.Total pin count on the rotary encoders is 128.In general, a higher supply voltage is required than 1.08V.Upon reaching the maximum supply voltage (Vsup), the encoder motor reaches 1.32V.Using this encoder under 85°C temperatures is recommended.The quadrature encode must operate at a minimum temperature of -40°C to function properly.
TW2868-LA2-CR FeaturesIn 128-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TW2868
TW2868-LA2-CR ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
TW2868-LA2-CR Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Type | Decoder |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | NTSC, PAL |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | TW2868 |
| Pin Count | 128 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G128 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.32V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.08V |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 17 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 128 |
| Published | 2005 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of A/D Converters | 10 |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Height | 1.45mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |