CD74HCT237EE4 OverviewIn total, the rotary encoders has 16 pins in total.Ideally, 4.5 V should be higher than the required minimum supply voltage.There is a maximum supply voltage (Vsup) of a encoder motor where 5.5 V is reached.This rotary encoder can also be used in order to establish ADDRESS LATCHES; 3 ENABLE INPUTS when using it.
CD74HCT237EE4 FeaturesCD74HCT237EE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CD74HCT237EE4 Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
| Surface Mount | NO |
| Number of Terminals | 16 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | Yes |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ADDRESS LATCHES; 3 ENABLE INPUTS |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Texas |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Power Supplies | 5 V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Family | HCT |
| Seated Height-Max | 5.08 mm |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | OTHER DECODER/DRIVER |
| Max I(ol) | 0.004 A |
| Propagation Delay (tpd) | 57 ns |
| Input Conditioning | LATCHED |
| Width | 7.62 mm |
| Length | 19.305 mm |