AD1955ARSZ OverviewThere is a package 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) available.In the Tube package, this data acquisition unit is available.Maintaining a -40°C~85°C working temperature ensures normal operation.This outstanding DAC, Audio gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Surface Mount, you will save more space.Overall, there are 28 terminations.Whenever you need high performance, you can use the 1 functions.Try searching "AD1955" if you fancy parts with similar specs.As far as pin count goes, it has 28.This is a high resolution 24-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.In this unit, there are 28 pins.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is possible to supply this device using 5V.DAC channels are set to 2 for best results.
AD1955ARSZ FeaturesSurface Mount acquisition unit
24-Bit acquisition unit
5V unit
AD1955ARSZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD1955ARSZ ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 2.26799g |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | DAC, Audio |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD1955 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Interface | SPI, Serial |
| Operating Supply Current | 59mA |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | DSD, PCM |
| Sampling Rate | 192 sps |
| Sampling Rate (Per Second) | 192k |
| Conversion Rate | 192 ksps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 120 dB |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Height | 1.75mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 5.3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |