CS5341-DZZR OverviewADCs/DACs is enclosed in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The Tape & Reel (TR) package includes this data acquisition unit.Keeping the working temperature at -40°C~85°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding ADC, Audio.You can save more space by mounting this part through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read 3.1V~5.25V for the supply voltage, it is best to redo it.A total of 16 terminations have been recorded.For whatever applications you need, you can use 1 functions here.If you are looking for parts with similar specifications, you may want to try searching "CS5341".Data acquisition units typically require voltages of 3.3V.The pin count is 16.It's a high resolution data acquisition device capable of obtaining 24-bit data at a high resolution.Units with 16 pins are available.As a result of the Surface Mount technique, many cases of use became more feasible.You can supply this device with 5V.The implementation of 2 analog IN channels takes high-level analog source acquisition into account.The part consisted of 2 analog inputs for fast and precise data acquisition.
CS5341-DZZR FeaturesSurface Mount acquisition unit
24-Bit acquisition unit
5V unit
2 analog inputs.
CS5341-DZZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS5341-DZZR ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADC, Audio |
| Voltage - Supply | 3.1V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS5341 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Sampling Rate (Per Second) | 192k |
| Conversion Rate | 192 ksps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |