AD246JY Overview13-SIP, 4 Leads, Offset Leads case is available for the cut smart buffer. In case Tube, the cut smart buffer is available. A total of 4 terminations have been found in it. The supply voltage of 15V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Through Hole. This electronic part is classified as Buffer/Driver. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 14.25V~15.75V volts. There is a place for it in the way of Through Hole. On this board, there is a pin count of 4. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 4 pins. The structure belongs to the AD246 family of structures. It is possible to have 1 true outputs. As long as the frequency is 25kHz, excellent accuracy can be achieved.
AD246JY Features4 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 25kHz frequency
AD246JY ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD246JY Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 13-SIP, 4 Leads, Offset Leads |
| Number of Pins | 4 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 4 |
| Termination | Through Hole |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer/Driver |
| Voltage - Supply | 14.25V~15.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Frequency | 25kHz |
| Base Part Number | AD246 |
| Pin Count | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 35mA |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Number of True Outputs | 1 |
| Width | 2.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |