NB7VQ572MMNG OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 32-VFQFN Exposed Pad. This package is packaged in the form of a Tube. It has 32 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 3.3V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 1.71V~3.6V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 32 pins on the clock buffer. There is a value of CML as the output. During operation, 32 pins are used. As a member of the NB7VQ572M family, it falls under that category. A member of the 7V family, this clock buffer is a digital camera. Vsup is set to 3.6V as the maximum supply voltage. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V. As a default, it is set to output 2. The clock divider consumes 160mA quiescent current, and it is unaffected by external factors. As long as the frequency is set to 7GHz, excellent accuracy can be maintained. Input consists of 8 lines. It is reported that there are 4 lines in the output.
NB7VQ572MMNG Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 7GHz frequency
NB7VQ572MMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB7VQ572MMNG Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 7GHz |
| Base Part Number | NB7VQ572M |
| Output | CML |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 2 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 175 ns |
| Quiescent Current | 160mA |
| Turn On Delay Time | 20 ns |
| Family | 7V |
| Logic Function | Buffer, Clock, Translator |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 4:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Duty Cycle | 55 % |
| Height | 950μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |