CAT5114LI-10-G OverviewA package containing 8-DIP (0.300, 7.62mm) files contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 32 taps are provided.The pentometer consists of 32 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of this product is a result of 3V.The digi devices shows pins 8.Through Hole is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 2.5V~6V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.This object belongs to the CAT5114 family.The potentiameter has a total of 8 pins.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.This electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 100μA amps.
CAT5114LI-10-G FeaturesAvailable in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
CAT5114LI-10-G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5114LI-10-G Digital Potentiometers applications.
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | CAT5114 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 100μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 100μA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 32 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 150 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3V |
| Height | 4.95mm |
| Length | 10.16mm |
| Width | 7.11mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Additional Feature | NONVOLATILE MEMORY |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Temperature Coefficient (Typ) | 300ppm/°C |
| Length | 9.59mm |
| Height Seated (Max) | 5.33mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |