DS1868BE-010+ OverviewThere are 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Tube package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 20.The performance of 5V is provided by 5V.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~3.3V 5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.The DS1868B family contains pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 20 pins on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Cascade Pin can be found.At 5V, the potentiometer conducts.At 5V, it can deliver voltage.
DS1868BE-010+ FeaturesAvailable in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1868BE-010+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1868BE-010+ Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Cascade Pin |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.3V 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | DS1868B |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Serial |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 2.1mA |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 900 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |