AD5200BRM50-REEL7 OverviewIt is contained in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 256 positions.It is designed 10 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm as shown.It is powered by 5V to deliver its perfomance.10 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.50kOhm can limit the flow.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 3V NOM SINGLE SUPPLY OR +/-2.3V TO +/-2.7V DUAL SUPPLYIt is allowable for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 30%.
AD5200BRM50-REEL7 FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Operate Resistance Tolerance below 30%
AD5200BRM50-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5200BRM50-REEL7 Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Temperature Coefficient | 500 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE FROM A 3V NOM SINGLE SUPPLY OR +/-2.3V TO +/-2.7V DUAL SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 10 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Volatile |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Bandwidth | 0.6 kHz |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 500ppm/°C |
| Resistance Law | LINEAR |
| Control Interface | 2-WIRE SERIAL |
| Resistance Tolerance-Max | 30% |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |