AD5251BRU100-RL7 OverviewThis file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.Positions are 64.The terminations are set at 14.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.Performance is delivered by 2.5V power.The digi devices shows the 14 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~105°C.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.AD5251 family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has 14 pins.This digital variable resistor displays Selectable Address.A potentiometer conducts at a 2.75V supply voltage.There is a voltage delivery capability of 3/5V.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATIONEven at 400kHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.Having a maximum supply current of 5μA, digital potentiometer is able to handle any load.There is a quiescent current consumption at 5μA.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.A dual-supply voltage can be set up to 2.25V in order to ensure stable power.
AD5251BRU100-RL7 FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 2.75V
Quiescent Current at 5μA
AD5251BRU100-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5251BRU100-RL7 Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 600 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATION |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5251 |
| Pin Count | 14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.75V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 3μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 5μA |
| Quiescent Current | 5μA |
| Bandwidth | 0.04 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 200 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 650ppm/°C |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |