CAT5411WI-25-T1 OverviewThe package contains 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 64 taps to protect against overcurrent.There are 64 positions in pentometer.The terminations are 24.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 2500Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices show 24 pins.Mount in the direction of Surface Mount.2.5V~6V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 2.5kOhm.The CAT5411 family includes pentometer.There are 24 pins on this potentiameter.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.Voltage can be delivered at 3/5V.
CAT5411WI-25-T1 FeaturesAvailable in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins
CAT5411WI-25-T1 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5411WI-25-T1 Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 2.5kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | CAT5411 |
| Pin Count | 24 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 2500Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 80 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 6V |
| Length | 15.3mm |
| Width | 7.47mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |