AD7228KRZ OverviewIn the package 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), this product is provided. Supply voltage is 15V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. It is necessary to keep the operating temperature within -40°C~85°C when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tube. In total, the terminations of this piece are 24. AD7228 is the base part number that can be used to identify related parts. The device has 24 pins which are included in the design. In operation with 12V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. I am going to present you with a device that is equipped with 24 pins. The maximum supply voltage it can take is 16.5V. The device can function at a minimum voltage of 4.75V.
AD7228KRZ Features24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
24 pin count
24 pins
Minimal input voltage of 2V
AD7228KRZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7228KRZ Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
Automatic Test Equipment
Portable Equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 8 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7228 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Max Supply Voltage | 16.5V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation | 310mW |
| Number of Bits | 8 |
| Max Output Voltage | 10V |
| Min Input Voltage | 2V |
| Slew Rate | 2 V/μs |
| Architecture | R-2R |
| Max Input Voltage | 10V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 10.8V~16.5V -5V |
| Min Output Voltage | 2V |
| Voltage - Supply, Digital | 13.5V~16.5V |
| Settling Time | 5μs, 7μs |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.391% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Input Bit Code | BINARY, OFFSET BINARY |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Conversion Rate | 200 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Number of DAC Channels | 8 |
| Height | 2.65mm |
| Length | 15.6mm |
| Width | 7.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |