TLV5617AIDRG4 OverviewIt is supplied in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. It is powered from a supply voltage of 3V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when operating. This FPGA model is contained in Tape & Reel (TR) for space saving. It is designed with 8 terminations. Its base part number TLV5617 can be used to find related parts. It is designed with 8 pins. It operates from a 3/5V power supply. It is equipped with 8 pin count. It supports the maximal supply voltage of 5.5V. It is able to work with the minimal supply voltage of 2.7V.
TLV5617AIDRG4 Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 pin count
8 pins
TLV5617AIDRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV5617AIDRG4 Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Audio Amplifier
Video Encoder
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 1.8mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | TLV5617 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Power Supplies | 3/5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 1.6mA |
| Number of Bits | 10 |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 93 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V 5V |
| Settling Time | 10μs |
| Power Consumption | 1.8mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0977% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 93 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±0.7, ±0.1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 68 dB |
| Input Format | SERIAL |
| Analog Output Voltage-Max | 5.1V |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 64 dB |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |