DAC7611U OverviewIn the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), this product is provided. Supply voltage is 5V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. It is necessary to keep the operating temperature within -40°C~85°C when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tube. In total, the terminations of this piece are 8. DAC7611 is the base part number that can be used to identify related parts. The device has 8 pins which are included in the design. In operation with 5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This is a battery operated device that operates on 5V. I am going to present you with a device that is equipped with 8 pins. The maximum supply voltage it can take is 5.25V. The device can function at a minimum voltage of 4.75V.
DAC7611U Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 pin count
8 pins
DAC7611U ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC7611U Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
Automatic Test Equipment
Portable Equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | DAC7611 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Nominal Supply Current | 500μA |
| Number of Bits | 12 |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Voltage | 2.435V |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 132 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Settling Time | 7μs (Typ) |
| Power Consumption | 5mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 132 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.5 |
| Input Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Analog Output Voltage-Min | 4.079V |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |