DAC0808LCM/NOPB OverviewIn the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, you will find it. In order to operate it, a voltage supply of 5V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~75°C when operating. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tube for the sake of space saving. 16 terminations are present in total. You can find related parts by using the part number DAC0808, which is its base part number. In order to make it work, 16 pins have been designed. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. With a total of 16 pins, it is equipped with a high level of security.
DAC0808LCM/NOPB Features16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
16 pin count
16 pins
DAC0808LCM/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC0808LCM/NOPB Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~75°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | DAC0808 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Polarity | Unipolar |
| Nominal Supply Current | 2.3mA |
| Number of Bits | 8 |
| Architecture | Multiplying DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Dual |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 6.6 MHz |
| Voltage - Supply, Analog | ±4.5V~18V |
| Settling Time | 150ns (Typ) |
| Power Consumption | 33mW |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Input Bit Code | BINARY |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Number of Converters | 1 |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Analog Output Voltage-Max | 0.4V |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |