AD8001ANZ OverviewIn order to protect the op amps, a 8-DIP (0.300, 7.62mm) case is used. There are two types of operational amplifiers in this circuit. In the case of Tube cases, linear amplifier will be delivered. In recent months, the number of terminations has approached 8. It consists of a total of 8 pins in total. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 5V battery. It has 8 pins that make up the linear amplifier. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 5.5mV. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Through Hole. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than -40°C~85°C for optimal performance. In order for this instrumentation amplifier to operate, the supply current needs to be between 5mA and 10 . Buffer op amp is equipped with 1 channels on the device. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 9V. There is an 5mA quiescent current in linear amplifier.
AD8001ANZ Features8 Pins
supply voltage of 5V
AD8001ANZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8001ANZ Instrumentational OP Amps applications.
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 1.3W |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | AD8001 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 9V |
| Power Supplies | +-3/+-6V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 5mA |
| Nominal Supply Current | 5mA |
| Power Dissipation | 1.3W |
| Quiescent Current | 5mA |
| Slew Rate | 1200V/μs |
| Amplifier Type | Current Feedback |
| Common Mode Rejection Ratio | 54 dB |
| Current - Input Bias | 5μA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±3V~6V |
| Output Current per Channel | 70mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5.5mV |
| Bandwidth | 880MHz |
| Gain Bandwidth Product | 795MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 6.3V |
| Voltage - Input Offset | 2mV |
| Settling Time | 10 ns |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 25μA |
| Programmable Power | NO |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Input Capacitance | 1.5pF |
| Height | 3.43mm |
| Length | 9.27mm |
| Width | 7.24mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |