TSV912IYDT OverviewThere is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case in which the instrumentation amplifier is packaged. Buffer amps of this type are called General Purpose-types. A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the buffer op amp. The number of terminations is approaching the 8 mark. The total number of pins on linear amplifier is 8. The linear amplifier should be run at 3.3V at all times, so please keep that in mind when using it. 8 pins are included on the operational amplifiers. As far as the input offset voltage is concerned, linear amplifier rates at 100μV. For this electronic part, it is recommended that you mount it with type Surface Mount. It is important to note that this linear amplifier works well at a temperature of -40°C~125°C when it comes to operating temperatureIt is possible to operate this buffer amplifier from a supply current of 820μA . A linear amplifier like this has 2 circuits on it. A benefit of this op amp ic is that it outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many advantages it has to offer. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 5.5V. For the packing of the instrumentation amplifier, TAPE AND REEL is adopted. The Automotive, AEC-Q100 represents the op amp's series number.
TSV912IYDT Features8 Pins
supply voltage of 3.3V
Output Type: Rail-to-Rail
TSV912IYDT ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
TSV912IYDT Instrumentational OP Amps applications.
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | TSV912 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 820μA |
| Nominal Supply Current | 1.1mA |
| Output Current | 35mA |
| Slew Rate | 4.5V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 58 dB |
| Current - Input Bias | 1pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V~5.5V |
| Output Current per Channel | 35mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100μV |
| Gain Bandwidth Product | 8MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 8000 kHz |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.000001μA |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.00001μA |
| Programmable Power | NO |
| Wideband | NO |
| Power | NO |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.0001μA |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |