AD8074ARU-REEL OverviewA Tape & Reel (TR) encapsulates class d amplifier.The 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package makes class d amp accessible to save space.High performance makes audio amplifier an excellent choice for Buffer.Mounting audio power amplifier on the PCB is done using the Surface Mount method.3 circuits enable it to achieve audio ic's enhanced flexibility.16 pins are present on audio digital amplifier.Digital amplifier consists of 16 terminations.Its -3db bandwidth is 600MHz.The current supplied to digital sound amp is 21.5mA.The 5V supply voltage enables high efficiency.Under 85°C, the operating temperature is recommended.A working temperature of at least -40°C is recommended.
AD8074ARU-REEL FeaturesAD8074ARU-REEL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD8074ARU-REEL Video Amps and Modules applications.
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Buffer |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 3 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 3 |
| Current - Supply | 21.5mA |
| Slew Rate | 1600V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~11V ±4.5V~5.5V |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 9.5μA |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Current - Output / Channel | 70mA |
| -3db Bandwidth | 600MHz |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -6V |
| Input Offset Voltage-Max | 27000μV |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |