AD8118ABPZ OverviewUsing this part, {0} can be found.
AD8118ABPZ FeaturesAD8118ABPZ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD8118ABPZ Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 304-BGA Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Bulk |
| JESD-609 Code | e1 |
| Feature | Buffered, RGB |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 304 |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| Applications | Video |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE WITH 5V SINGLE SUPPLY |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 304 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B304 |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~5.5V ±2.5V |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -2.5V |
| -3db Bandwidth | 600MHz |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 32:32 |
| Off-state Isolation-Nom | 90 dB |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |