AD811ARZ-20 OverviewClass d amplifier's packaged in the form of a Tube.For the sake of reducing space, class d amp is accessible in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.Because of audio amplifiers high performance, audio amplifier is an excellent choice for Current Feedback.audio power amplifier is mounted on the PCB based on the method of Surface Mount.Audio ic's enhanced flexibility is achieved with the usage of 1 circuits.Audio digital amplifier has a pin count of 20 on audio digital amplifier.Digital amplifier is made up of 20 terminations.Its -3db bandwidth is 140MHz.Digital sound amp is supplied with 16.5mA current.There are currently 1 channels available.The consumer IC type of the amplifier is VIDEO AMPLIFIER.The supply voltage (Vsup) should be kept above 4.5V for normal operation.It is recommended that the operating temperature be less than 85°C.It is suggested that the working temperature be at least -40°C.
AD811ARZ-20 Features1 channels
AD811ARZ-20 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD811ARZ-20 Video Amps and Modules applications.
Professional Audio Equipment
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Current Feedback |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Supply | 16.5mA |
| Slew Rate | 2500V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5V~18V |
| Bandwidth | 140000 kHz |
| Current - Output / Channel | 100mA |
| -3db Bandwidth | 140MHz |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |