MAX4311EEE OverviewTape & Reel (TR) is how class d amplifier's packaged.This is accessible in the Radial package to save space.It is an excellent choice for DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT due to audio amplifiers high performance.The PCB is mounted using the Through Hole method.Using 1 circuits enhances audio ic's flexibility.Its -3db bandwidth is 345 MHz.A current of 6.9 mA is supplied to digital sound amp.As audio power amplifier of Amplifier ICs, this audio power amplifier is included.A supply current of 560 uA is required to operate audio amplifier.Currently, there are 4 Channel channels available.A 95mA output current is used in this scenario.Among the MKP385 series of FPGAs, it belongs to this family.
MAX4311EEE FeaturesAmplifier ICs subcategory
4 Channel channels
MAX4311EEE ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4311EEE Video Amps and Modules applications.
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Lead Free Status / RoHS Status | -- |
| Height - Seated (Max) | 0.394 (10.00mm) |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4311 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Pd - Power Dissipation | 667 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 10.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4 V |
| 3 dB Bandwidth | 100 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| Series | MKP385 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Size / Dimension | 0.492 L x 0.157 W (12.50mm x 4.00mm) |
| Tolerance | ±5% |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Termination | PC Pins |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Capacitance | 0.1µF |
| Subcategory | Amplifier ICs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Lead Spacing | 0.394 (10.00mm) |
| Number of Channels | 4 Channel |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 560 uA |
| Output Current | 95mA |
| Current - Supply | 6.9 mA |
| Slew Rate | 430V/µs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4V ~ 10.5V, ±2V ~ 5.25V |
| Product Type | Video Amplifiers |
| Current - Output / Channel | 95 mA |
| -3db Bandwidth | 345 MHz |
| Voltage Rating - DC | 160V |
| Product | Video Amplifiers |
| Features | -- |
| Voltage Rating - AC | 110V |
| Ratings | -- |