AD8278BRMZ OverviewIn order to protect the op amps, a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case is used. There are two types of operational amplifiers in this circuit. In the case of Tube cases, linear amplifier will be delivered. In recent months, the number of terminations has approached 8. It consists of a total of 8 pins in total. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 15V battery. It has 8 pins that make up the linear amplifier. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 100μV. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Surface Mount. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than -40°C~85°C for optimal performance. In order for this instrumentation amplifier to operate, the supply current needs to be between 200μA and 10 . Buffer op amp is equipped with 1 channels on the device. As one of the many benefits of this buffer amplifier, it puts out Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it offers. It is important to keep the resistance within the 120kOhm range of the linear amplifier.
AD8278BRMZ Features8 Pins
supply voltage of 15V
Output Type: Rail-to-Rail
Resistance of 120kOhm
AD8278BRMZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8278BRMZ Instrumentational OP Amps applications.
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 120kOhm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 500μW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8278 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 200μA |
| Nominal Supply Current | 200μA |
| Max Supply Current | 400μA |
| Min Input Voltage | -1.5V |
| Slew Rate | 1.4V/μs |
| Amplifier Type | Differential |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Max Input Voltage | 1.5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V~36V ±2V~18V |
| Output Current per Channel | 15mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100μV |
| Bandwidth | 1MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Voltage - Input Offset | 50μV |
| Settling Time | 9 μs |
| -3db Bandwidth | 0.55MHz |
| Height | 950μm |
| Length | 3.2mm |
| Width | 3.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |