MAX4031EEUD+ OverviewTube is the package format.As a space saver, class d amp is accessible from the 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.It is an excellent choice for General Purpose because audio amplifier is highly efficient.Mounting the board based on Surface Mount is the preferred method.With 3 circuits, audio ic has enhanced flexibility.Audio amp to it have the same base part number MAX4031E.In this case, audio digital amplifier has a pin count of 14.Digital amplifier has 14 terminations.Its -3db bandwidth is 144MHz.With 12mA current, digital sound amp is powered.A OPERATIONAL AMPLIFIER amplifier type is present in the audio amplifier.
MAX4031EEUD+ FeaturesMAX4031EEUD+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4031EEUD+ Video Amps and Modules applications.
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | General Purpose |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 3 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4031E |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 3 |
| Current - Supply | 12mA |
| Slew Rate | 115V/μs |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~5.5V |
| Current - Output / Channel | 100mA |
| -3db Bandwidth | 144MHz |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |