AD829JN OverviewClass d amplifier's packaged in the form of a Tube.For the sake of reducing space, class d amp is accessible in the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package.Because of audio amplifiers high performance, audio amplifier is an excellent choice for Voltage Feedback.audio power amplifier is mounted on the PCB based on the method of Through Hole.It has a base part number of AD829 that can be used to audio amp.Audio digital amplifier has a pin count of 8 on audio digital amplifier.Digital amplifier is made up of 8 terminations.Audio amplifier operates on a supply current of 6.5mA.Amplifier ic is constructed using 8 pins.The operating temperature should be less than 125°C.It is recommended that the operating temperature be at least -55°C.There are currently 1 channels available.The audio amplifier owns OPERATIONAL AMPLIFIER amplifier type.Its supply type remains Dual.The audio amplifier ic gains a voltage of 96.26dB.It consumes 5.3mA quiescent current and is unaffected by external influences.
AD829JN Features8 pins
1 channels
AD829JN ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD829JN Video Amps and Modules applications.
Professional Audio Equipment
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Applications | Voltage Feedback |
| Max Power Dissipation | 1.3W |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT APPLICABLE |
| Base Part Number | AD829 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 6.5mA |
| Nominal Supply Current | 5mA |
| Power Dissipation | 1.3W |
| Quiescent Current | 5.3mA |
| Slew Rate | 230V/μs |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5V~18V |
| Output Current per Channel | 32mA |
| Supply Type | Dual |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1mV |
| Bandwidth | 120MHz |
| Gain Bandwidth Product | 300MHz |
| Voltage Gain | 96.26dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120dB |
| Settling Time | 65 ns |
| Input Capacitance | 1.5pF |
| Input Bias Current | 3.3μA |
| Length | 9.27mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |