MAX9552EUD+T OverviewA Tape & Reel (TR) is used to package class d amplifier.Consequently, class d amp is available in package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad.This amplifier lends itself well to TFT-LCD Panels: VCOM Driver because of its high performance.A Surface Mount mounting method is used to connect audio power amplifier to the PCB.The 4 circuits provide audio ic's enhanced flexibility.In order to find audio amp, use its base part number MAX9552.A pin count of 14 can be found on audio digital amplifier.14 terminations are present in digital amplifier.Audio amplifier runs on 2mA supply current.In this case, there are 14 pins used in amplifier ics construction.If the temperature is less than 85°C, the system should operate.It is recommended to keep the operating temperature at least -40°C.Using 16V supply voltage results in high efficiency.Mounting is done with Surface Mount.This audio amplifier ic is powered by 20V voltage.
MAX9552EUD+T Features14 pins
MAX9552EUD+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9552EUD+T Video Amps and Modules applications.
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 14 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | TFT-LCD Panels: VCOM Driver |
| Max Power Dissipation | 1.667W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 16V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | MAX9552 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Current | 2mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 6V~20V ±3V~10V |
| Output Current per Channel | 55mA |
| Interface IC Type | REGISTER BASED PERIPHERAL DRIVER |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |