BUF18830AIRGFT OverviewIn the form of a Tape & Reel (TR), class d amplifier is packaged.The 38-VFQFN Exposed Pad package contains class d amp, in order to reduce space consumption.It is a very good choice for TFT-LCD Panels: Gamma Buffer, VCOM Driver due to its high performance.Based on Surface Mount, audio power amplifier is mounted on the PCB.Due to the use of 20 circuits, audio ic has a greater degree of flexibility.Audio amp can be located by using BUF18830 as the base part number.There is 38 pin count on this board.There are 38 terminations on digital amplifier.An electric current of 500μA is supplied to audio amplifier.The board is constructed using 38 pins.Operating temperatures must be lower than 85°C.Ideally, the operating temperature should be -40°C.It is currently possible to access a total of 18 channels.The mounting method used is Surface Mount.During the assembly of this audio amp, it uses a analog IC, which is in this case set to ANALOG CIRCUIT.
BUF18830AIRGFT Features38 pins
18 channels
BUF18830AIRGFT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
BUF18830AIRGFT Video Amps and Modules applications.
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 38-VFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 38 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 38 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | TFT-LCD Panels: Gamma Buffer, VCOM Driver |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | BUF18830 |
| Pin Count | 38 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 20 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 500μA |
| Min Input Voltage | 6.5V |
| Slew Rate | 45V/μs |
| Max Input Voltage | 20V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 6.5V~20V |
| Output Current per Channel | 400mA |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 880μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |