AD9508SCPZ-EP-R7 OverviewIt is package in 24-WFQFN Exposed Pad, CSP case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 1.2GHz is the maximum value. A total of 24 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 2.5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Divider fall into this category. Setting the temperature to -55°C~105°C ensures reliable performance. 2.375V~2.625V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. 24 pins are present on timeing clock. The output of it is CMOS, HSTL, LVDS. This IC divider operates on 24 pins. It belongs to the family of AD9508. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. Maintaining a 2.5V supply voltage ensures maximum efficiency.
AD9508SCPZ-EP-R7 Features24 terminations
The operating temperature of -55°C~105°C degrees
AD9508SCPZ-EP-R7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9508SCPZ-EP-R7 Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -55°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9508 |
| Output | CMOS, HSTL, LVDS |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 182mA |
| Propagation Delay | 2.56 ns |
| Frequency (Max) | 1.2GHz |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 61 % |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.965 ns |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |