PCK942CBD,157 OverviewA 32-LQFP case is used for packaging. A Tray is used to package it. Under normal circumstances, 250MHz is the maximum value. In it, there are 32 terminations. Supply voltages of 2.5V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature 0°C~70°C is recommended for reliable performance. With a 2.375V~3.465VV power source, it should work. There are 32 pins on timeing clock. There is LVCMOS output from clock driver. It belongs to the family PCK942. A member of the 942 family, this gadget is a timeing clock. In this case, Vsup will be set to 2.625V (decimal). In order for the supply voltage (Vsup) to stay above 2.375V, it should be kept as high as possible. There is a voltage supply of 2.5/3.3V volts for powering it. In addition, ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY can be obtained when using this gadget.
PCK942CBD,157 Features32 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
PCK942CBD,157 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PCK942CBD,157 Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | PCK942 |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Family | 942 |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:18 |
| Max I(ol) | 0.02 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 2.8 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 2.8 ns |
| fmax-Min | 200 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |