MAX9320EUA+ OverviewIt is package in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. It is packaged as a Tube. In normal operation, 3GHz is the maximum value. A total of 8 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 2.5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.25V~3.8V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. 8 pins are present on timeing clock. The output of it is LVECL, LVPECL. This IC divider operates on 8 pins. It belongs to the family of MAX9320. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.25V.
MAX9320EUA+ Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MAX9320EUA+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9320EUA+ Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.25V~3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | MAX9320 |
| Output | LVECL, LVPECL |
| Pin Count | 8 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 30mA |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Input | HSTL, LVECL, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 0.265 ns |
| ESD Protection | Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.03 ns |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |