ADM1022ARQ-REEL7 OverviewThere is a package that contains materials from Tape & Reel (TR).Sensor and detector interface is used to save space by using the 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package.The characteristics of Temperature Sensor enable it to provide superior performance.Its mounting technique is Surface Mount.Sensor and detector interface is recommended that the operating temperature be maintained at 0°C~85°C in order to avoid unnecessary cooling processes.The input type adopted by the program is Logic.16 terminations prevent signals from reflecting off the transmission line's end.Using its base part number ADM1022A you can locate related electronic parts.This device is configured with 1 functions.The voltage supply is 3.3V.Pins on a 16 component are designed to serve the specific functions of that component.An output type of Analog is used.The current supply 2.6mA is permissible for use.The minimum supply voltage is maintained at 3V.5.5V is maintained as the maximum supply voltage.Sensor and detector interface is designed to transmSensor and detector interface data over 2 channels.
ADM1022ARQ-REEL7 FeaturesWith 3.3V channels
consumer IC type: 3V
ADM1022ARQ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
ADM1022ARQ-REEL7 applications of sensor and detector interfaces.
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Temperature Sensor |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | STAND BY MODE |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADM1022A |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Analog |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 2 |
| Adjustable Threshold | NO |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 2.6mA |
| Length | 4.9022mm |
| Height Seated (Max) | 1.7526mm |
| Width | 3.9116mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |