TMS320DM355ZCE216 OverviewAn electronic component available in package 337-LFBGA.Tray packaging is provided for it.Its Digital Media System-on-Chip (DMSoC) status makes it ideal for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.If it is operating at the temperature of 0°C~85°C TC, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 1.8V 3.3V.There are several digital signal processors in the TMS320DM3x, DaVinci™ series, including this one.
TMS320DM355ZCE216 FeaturesSupplied in the 337-LFBGA package
TMS320DM355ZCE216 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TMS320DM355ZCE216 DSP applications.
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 337-LFBGA |
| Supplier Device Package | 337-NFBGA (13x13) |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320DM3x, DaVinci™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) |
| Interface | ASP, I2C, SPI, UART, USB |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Non-Volatile Memory | ROM (8kB) |
| Voltage - Core | 1.30V |
| On Chip Data RAM | 56kB |
| Clock Rate | 216MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 337 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 337 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 216MHz |
| Base Part Number | 320DM355 |
| Pin Count | 337 |
| Operating Supply Voltage | 1.3V |
| Max Supply Voltage | 1.365V |
| Min Supply Voltage | 1.235V |
| Memory Size | 8kB |
| Number of I/O | 104 |
| RAM Size | 32kB |
| Number of Bits | 32 |
| Bit Size | 32 |
| Core Architecture | ARM |
| Format | FIXED-POINT |
| Number of UART Channels | 3 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |