ADCLK907BCPZ-R2 OverviewThe clock divider is packaged in a 16-VFQFN Exposed Pad, CSP case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 7.5GHz. It contains 16 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Buffer/Driver, Data. When the temperature is set to -40°C~125°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.375V~3.63VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 16. The output is ECL, NECL, PECL. It is operated by using 16 pins. This is a member of the ADCLK907 family. By default, output 2 is set. It is part of the SiGe series of electrical components.
ADCLK907BCPZ-R2 Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~125°C degrees
ADCLK907BCPZ-R2 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADCLK907BCPZ-R2 Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SiGe |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer/Driver, Data |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADCLK907 |
| Output | ECL, NECL, PECL |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Propagation Delay | 95 ps |
| Turn On Delay Time | 125 ps |
| Frequency (Max) | 7.5GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |