ICS580M-01I OverviewIt is available in the case 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tube. There is a maximum value of 270MHz for normal operation. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Multiplexer, Zero Delay Buffer for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 2.5V~5.5V volts. There is an output of Clock. There is a family of objects known as the ICS580-01.
ICS580M-01I FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS580M-01I ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS580M-01I Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Multiplexer, Zero Delay Buffer |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V |
| Base Part Number | ICS580-01 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 270MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |