ADF4356BCPZ OverviewA clock integrated circuit is packaged in a Tray-shaped package because it is for use as a clock. There is a clock generator embedded in the 32-WFQFN Exposed Pad package. This clock generator will sustain a maximum temperature of NOT SPECIFIED when reflown. There are 32 terminations found in the file. The clock generator ic should be grounded with a voltage of 3.3V. This clock generator receives its inputs from Clock, which is designed to be the clock source. An implementation of 1 circuits is required in order to fully utili1e the capabilities of the electrical part. Due to the Surface Mount-shape, this electronic component can be conveniently installed on the panel. Approximately 3.45V is the maximum supply voltage needed by this time clock generator. As long as there are 3.15V~3.45V supply voltages provided, clock generator ic should work. Statistics suggest that the ambient temperature be set at -40°C~85°C, which is what is estimated by the test. As far as electrical parts go, this component can be classified as a Fanout Distribution, Fractional N, Integer N, Clock/Frequency Synthesizer (RF) component. There is a 32-bit clock-generating IC built specifically for microprocessors in this frequency generator. These related electrical parts are available for the base part number ADF4356. PLL is designed with 32 pins. By operating at a frequency of 6.8GHz, RF synthesizer is able to reali6.8GHze high efficiency.
ADF4356BCPZ FeaturesAvailable in the 32-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
ADF4356BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4356BCPZ Clock Generators applications.
Wireless infrastructure
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Distribution, Fractional N, Integer N, Clock/Frequency Synthesizer (RF) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 6.8GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADF4356 |
| Pin Count | 32 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Number of Circuits | 1 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |