ADS1203IPWR OverviewADCs/DACs is enclosed in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The Tape & Reel (TR) package includes this data acquisition unit.Keeping the working temperature at -40°C~125°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding Modulator.You can save more space by mounting this part through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read 4.75V~5.25V for the supply voltage, it is best to redo it.A total of 8 terminations have been recorded.For whatever applications you need, you can use 1 functions here.If you are looking for parts with similar specifications, you may want to try searching "ADS1203".Data acquisition units typically require voltages of 5V.The pin count is 8.It's a high resolution data acquisition device capable of obtaining 16-bit data at a high resolution.Units with 8 pins are available.You can supply this device with 5V.The implementation of 1 analog IN channels takes high-level analog source acquisition into account.The part consisted of 1 analog inputs for fast and precise data acquisition.
ADS1203IPWR FeaturesSurface Mount acquisition unit
16-Bit acquisition unit
5V unit
1 analog inputs.
ADS1203IPWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1203IPWR ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Modulator |
| Max Power Dissipation | 49mW |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | ADS1203 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Nominal Supply Current | 8.4mA |
| Power Dissipation | 49mW |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 40 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 40k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 33mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Conversion Rate | 40 ksps |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 85 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.5V |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 95 dB |
| Length | 4.4mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |