ADSP-BF592BCPZ OverviewThe 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package contains these electronic components.Packaging way Tray is provided.The Fixed Point family provides a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.At the temperature of -40°C~85°C TA, the device is guaranteed to operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 1.8V 2.5V 3.3V represents the voltage range that is available for input or output.Blackfin® series digital signal processors contain this digital signal processor.The 64 terminations are used for its uses.It works with a voltage of 1.4V as a supply voltage.Pins are located on the 64 component.In its configuration, it contains 64 pins.Several related parts can be identified using its base part number, ADSP-BF592.The device operates at the frequency of 400MHz in accordance with a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.This device operates at a voltage as low as 1.33V.Devices like this can be powered by voltages up to 1.47V.Its memory can store 68kB data.In 1 UART channels, the data format and transmission speeds may be customi1ed for asynchronous serial communication.External events are tracked and measured with 4 timers/counters.Processor core Blackfin adopts the Blackfin architecture.The device has 32 I/Os.The memory type adopted by it is EEPROM, FLASH.In the device, 16 information is stored.The short-distance communication of this embedded system is performed over 2 SPI channels.
ADSP-BF592BCPZ FeaturesSupplied in the 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package
4 timers/counters
32 I/Os
ADSP-BF592BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-BF592BCPZ DSP applications.
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Blackfin® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.4V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADSP-BF592 |
| Pin Count | 64 |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, PPI, SPI, SPORT, UART |
| Max Supply Voltage | 1.47V |
| Min Supply Voltage | 1.33V |
| Memory Size | 68kB |
| Number of I/O | 32 |
| RAM Size | 32kB |
| Memory Type | EEPROM, FLASH |
| Number of Bits | 16 |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Core Architecture | Blackfin |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Number of UART Channels | 1 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (64kB) |
| Voltage - Core | 1.29V |
| On Chip Data RAM | 64kB |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Height | 950μm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |