ADSP-21062LKS-160 OverviewThis is an electronic component with a 240-BFQFP Exposed Pad package.The packaging way is Tray.The fact that it belongs to the Floating Point family means that it can be applied to a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.It is essential that 0°C~85°C TC is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.Voltages can be input or output within 3.30V's analog voltage range.As part of the SHARC® series, this digital signal processor is included.The uses of this product can be terminated with 240.A voltage of 3.3V is used as the supply voltage.There are pins on the 240 component.The configuration of the device includes 240 pins.With its base part number ADSP-21062, it is possible to identify a number of related parts.In order for the device to operate at the frequency of 40MHz, it has been designed specifically.The mounting method of the device is Surface Mount.It is possible to supply as low a voltage as 3.15V to this device.There is a maximum voltage supply of 3.45V to this device.The device operates with a supply voltage of 3.3V.Timer/counters with a 1-axis measure time and count external events.The architecture of this processor core is SHARC.An external source causes 3 interrupts.Data is stored in the device in 32 formats.Using 10 DMA channels, data can be transferred without overloading the CPU.A 2 serial I/O communicates data between two devices.
ADSP-21062LKS-160 FeaturesSupplied in the 240-BFQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 3.3V
1 timers/counters
3 external interrupts
ADSP-21062LKS-160 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21062LKS-160 DSP applications.
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 240-BFQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 240 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 240 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-21062 |
| Pin Count | 240 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Host Interface, Link Port, Serial Port |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| RAM Size | 256kB |
| Number of Bits | 32 |
| Supply Current-Max | 530mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 32 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 2000000 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| On Chip Data RAM Width | 1 |
| Non-Volatile Memory | External |
| Number of DMA Channels | 10 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |