TNETV2665FIBZWTA6 OverviewIt is a type of electronic component available in package 361-LFBGA.There is a packaging method of Tray provided with it.Due to its membership in Fixed Point, it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of -40°C~125°C TJ ensures the normal operation of the device.The digital voltage range of 1.8V 3.3V refers to the voltage that can be input or output.The TMS320C642x series contains this digital signal processor.Its uses have 361 terminations.The voltage supplied by 1.2V is used to operate it.In its configuration, 361 pins can be found.Many related parts can be identified by using the TNETV2665 part number as a base.Using 30MHz as its clock frequency, it operates.
TNETV2665FIBZWTA6 FeaturesSupplied in the 361-LFBGA package
TNETV2665FIBZWTA6 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TNETV2665FIBZWTA6 DSP applications.
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 361-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 361 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C642x |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 361 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TNETV2665 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Interface | EBI/EMI, HPI, I2C, McASP, McBSP, UART, 10/100 Ethernet MAC |
| Clock Frequency | 30MHz |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (64kB) |
| Voltage - Core | 1.05V 1.20V |
| On Chip Data RAM | 240kB |
| Clock Rate | 600MHz |
| Height | 1.4mm |
| Length | 16mm |
| Width | 16mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |