TMS320DM6435ZDUQ4 OverviewIn electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 376-BBGA Exposed Pad .Tray is the packaging method provided.Due to its Fixed Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of -40°C~125°C TJ, it will operate normally.1.8V 3.3V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The TMS320DM643x, DaVinci™ series includes this digital signal processor.Its configuration includes 376 pins.With its base part number of 320DM6435, many related parts can be identified.The device is specifically designed to operate at the frequency of 400MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.This device requires a minimum voltage of 1.14V.This device can handle a maximum voltage of 3.63V.
TMS320DM6435ZDUQ4 FeaturesSupplied in the 376-BBGA Exposed Pad package
TMS320DM6435ZDUQ4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320DM6435ZDUQ4 DSP applications.
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 376-BBGA Exposed Pad |
| Number of Pins | 376 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320DM643x, DaVinci™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Frequency | 400MHz |
| Base Part Number | 320DM6435 |
| Interface | HPI, I2C, McASP, McBSP, UART, 10/100 Ethernet MAC |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Data Bus Width | 32b |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Non-Volatile Memory | ROM (64kB) |
| Voltage - Core | 1.05V 1.20V |
| On Chip Data RAM | 240kB |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |