ADSP-21364KBCZ-1AA OverviewIn the 136-LFBGA, CSPBGA package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Floating Point members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of 0°C~70°C TA to ensure its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.It is a part of the SHARC® series of digital signal processors.The use of it is terminated by 136.This device is powered by 1.2V's supply voltage.Pins are available on the 136 component.An overview of its configuration can be found in the section on 136 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number ADSP-21364.This device is designed specifically to operate at frequency 333MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.In order to power this device, a voltage as low as 1.14V needs to be supplied.The maximum voltage for this device is 3.47V.Using 1.26V as the supply voltage, it operates.It can store 512kB data in its memory.The 6 UART channels are configured to support asynchronous serial transmissions of data in a format and speed that can be configured.Count, measure, and measure external events using 3 timers/counters.Using SHARC architecture, this processor core operates.16 I/Os are present on the device.It uses ROM as its memory type.A short-distance communication channel is used in this embedded system. The channels are 2 SPI.
ADSP-21364KBCZ-1AA FeaturesSupplied in the 136-LFBGA, CSPBGA package
Operating supply voltage of 1.26V
3 timers/counters
16 I/Os
ADSP-21364KBCZ-1AA ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21364KBCZ-1AA DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 136-LFBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 136 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 136 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 333MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADSP-21364 |
| Pin Count | 136 |
| Operating Supply Voltage | 1.26V |
| Interface | DAI, SPI |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Memory Size | 512kB |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 384kB |
| Memory Type | ROM |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of UART Channels | 6 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (512kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Height | 1.31mm |
| Length | 12.1mm |
| Width | 12.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |