ADSP-21478KSWZ-2A OverviewIt is a type of electronic component available in package 100-LQFP Exposed Pad.Packaging method Tray is provided.With its association with Floating Point, it is suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Keeping the device at the temperature of 0°C~70°C TA will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.The SHARC® series incorporates this digital signal processor.The terminations for its uses are 100.It is supplied with voltage by 1.2V.In this component, there are pins for 100.This configuration contains 100 pins.By using its base part number of ADSP-21478, many related parts can be identified.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 266MHz.In order to power this device, a voltage as low as 1.14V needs to be supplied.A maximum voltage of 1.26V can be provided to this device.This device is powered by a voltage of 1.2V.Using this device, you can store 512kB data.SHARC architecture is used for this processor core.A ROM memory type is used.2 SPI channels are used for short-distance communication in this embedded system.For easier access to the device's internal properties, there are 16 GPIOs.Analog values can be read simultaneously in an ADC based on the 1 channel number.
ADSP-21478KSWZ-2A FeaturesSupplied in the 100-LQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 1.2V
ADSP-21478KSWZ-2A ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21478KSWZ-2A DSP applications.
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
Computers and laptop
| Lifecycle Status | CONTACT ADI (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 266MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADSP-21478 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Interface | DAI, DPI, EBI/EMI, I2C, SPI, SPORT, UART/USART |
| Max Supply Voltage | 1.26V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Memory Size | 512kB |
| RAM Size | 384kB |
| Memory Type | ROM |
| Bit Size | 40 |
| Data Bus Width | 32b |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of ADC Channels | 1 |
| Number of GPIO | 16 |
| Non-Volatile Memory | ROM (4Mbit) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 3Mbit |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Length | 14.2mm |
| Height | 1.45mm |
| Width | 14.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |