ADSP-2181BST-115 OverviewThis is an electronic component with a 128-LQFP package.The packaging way is Tray.The fact that it belongs to the Fixed Point family means that it can be applied to a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.It is essential that -40°C~85°C is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.Voltages can be input or output within 5.00V's analog voltage range.As part of the ADSP-21xx series, this digital signal processor is included.
ADSP-2181BST-115 FeaturesSupplied in the 128-LQFP package
ADSP-2181BST-115 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADSP-2181BST-115 DSP applications.
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Supplier Device Package | 128-TQFP (14x20) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | ADSP-21xx |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Interface | Synchronous Serial Port (SSP) |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 5.00V |
| On Chip Data RAM | 80kB |
| Clock Rate | 28.8MHz |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |