DSP56321VL275 OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 196-BGA.Packaging is provided in the form of Tray.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed Point.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of -40°C~100°C TJ, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the DSP56K/Symphony series.In order to use it, it has 196 terminations.Using 1.6V as the supply voltage, it operates.The base part number DSP56321 allows identification of a wide range of related parts.It is also possible to add additional features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY with the help of this electronic component.275MHz is the clock frequency.
DSP56321VL275 FeaturesSupplied in the 196-BGA package
DSP56321VL275 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
DSP56321VL275 DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 196-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | DSP56K/Symphony |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 196 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.6V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | DSP56321 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B196 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.5V |
| Interface | Host Interface, SSI, SCI |
| Clock Frequency | 275MHz |
| Address Bus Width | 18 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 24 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (576B) |
| Voltage - Core | 1.60V |
| On Chip Data RAM | 576kB |
| Clock Rate | 275MHz |
| Length | 15mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 15mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |