TMS320C6454BGTZA OverviewAn electronic component available in package 697-BFBGA, FCBGA.Tube packaging is provided for it.Its Fixed Point status makes it ideal for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.If it is operating at the temperature of -40°C~105°C TC, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 1.2V 1.5V 1.8V 3.3V.There are several digital signal processors in the TMS320C645x series, including this one.In terms of its uses, it has 697 terminations.1.8V provides the supply voltage for it.The 697 component has pins.There are 697 pins in its configuration.The base part number 320C6454 can be used to identify many associated parts.To operate at 1GHz frequency, the device has a specific design.Mounting is accomplished using Surface Mount.In this device, the minimum voltage is 1.2125V.It can be supplied with a maximum voltage of 3.46V.A supply voltage of 1.25V is required for its operation.It receives electricity from 1.2V.16 I/Os are included with the device.It uses the DDR2, SDRAM, SRAM memory type.In industrial settings, 4 timers provide accurate feedback and event activation.For data transfer, 64 DMA channels are available without overloading the CPU.
TMS320C6454BGTZA FeaturesSupplied in the 697-BFBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 1.25V
16 I/Os
TMS320C6454BGTZA ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6454BGTZA DSP applications.
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 697-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 697 |
| Weight | 4.340114g |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TC |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320C645x |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 697 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 1GHz |
| Base Part Number | 320C6454 |
| Pin Count | 697 |
| Operating Supply Voltage | 1.25V |
| Power Supplies | 1.2V |
| Interface | Host Interface, I2C, McBSP, PCI, 10/100/1000 Ethernet MAC |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 1.2125V |
| Number of I/O | 16 |
| Memory Type | DDR2, SDRAM, SRAM |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 32768 |
| Voltage - I/O | 1.2V 1.5V 1.8V 3.3V |
| Number of Timers | 4 |
| ROM Programmability | MROM |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (32kB) |
| On Chip Data RAM | 1.08MB |
| Number of DMA Channels | 64 |
| Height | 3.5mm |
| Length | 24mm |
| Width | 24mm |
| Thickness | 2.65mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |