ADSP-BF516KSWZ-4F4 OverviewIt is a kind of electronic component available in the 176-LQFP Exposed Pad package.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of 0°C~70°C TA ensures its normal operation.The analog voltage range of 1.8V 2.5V 3.3V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the Blackfin® series.
ADSP-BF516KSWZ-4F4 FeaturesSupplied in the 176-LQFP Exposed Pad package
ADSP-BF516KSWZ-4F4 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADSP-BF516KSWZ-4F4 DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 176-LQFP-EP (24x24) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Blackfin® |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Interface | Ethernet, I2C, PPI, RSI, SPI, SPORT, UART/USART |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Non-Volatile Memory | FLASH (4Mbit) |
| Voltage - Core | 1.30V |
| On Chip Data RAM | 116kB |
| Clock Rate | 400MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |