TMS320C6745DPTP4 OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 176-LQFP Exposed Pad.Packaging is provided in the form of Tube.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed/Floating Point.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of 0°C~90°C TJ, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the TMS320C674x series.In order to use it, it has 176 terminations.Using 1.3V as the supply voltage, it operates.176 components have pins.The configuration of this board includes 176 pins.The base part number 320C6745 allows identification of a wide range of related parts.Specifically, the device is designed to operate at a frequency of 456MHz.Surface Mount is the method of mounting it.Devices like this can be powered with as little as 1.14V volts.It is capable of receiving a maximum voltage of 1.35V.1.32V is the supply voltage for this device.There is a memory on this device that can store 32kB data.Data format and transmission speed can be configured for asynchronous serial communication on 3 UART channels.To measure time and count events externally, 2 timers/counters are used.A 16 I/O interface is present on the device.Cache is its memory type.
TMS320C6745DPTP4 FeaturesSupplied in the 176-LQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 1.32V
2 timers/counters
16 I/Os
TMS320C6745DPTP4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6745DPTP4 DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320C674x |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Type | Fixed/Floating Point |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 456MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320C6745 |
| Pin Count | 176 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.32V |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet MAC, I2C, McASP, SPI, UART, USB |
| Max Supply Voltage | 1.35V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Memory Size | 32kB |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 128kB |
| Memory Type | Cache |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of UART Channels | 3 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | SINGLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 320kB |
| Height | 1.6mm |
| Length | 24mm |
| Width | 24mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |