TNETV2664ACLZWT OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 361-LFBGA.Packaging is provided in the form of Tray.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed Point.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of 0°C~90°C TJ, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 1.8V 3.3V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the TMS320C642x series.In order to use it, it has 361 terminations.Using 1.2V as the supply voltage, it operates.361 components have pins.The configuration of this board includes 361 pins.The base part number TNETV2664 allows identification of a wide range of related parts.Data format and transmission speed can be configured for asynchronous serial communication on 2 UART channels.30MHz is the clock frequency.
TNETV2664ACLZWT FeaturesSupplied in the 361-LFBGA package
TNETV2664ACLZWT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TNETV2664ACLZWT DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 361-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 361 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C642x |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 361 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TNETV2664 |
| Pin Count | 361 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Interface | EBI/EMI, HPI, I2C, McASP, McBSP, UART, 10/100 Ethernet MAC |
| Clock Frequency | 30MHz |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Number of UART Channels | 2 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (64kB) |
| Voltage - Core | 1.05V 1.20V |
| On Chip Data RAM | 240kB |
| Clock Rate | 400MHz |
| Height | 1.4mm |
| Length | 16mm |
| Width | 16mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |